Рамадан Аталай – черпакът, който раздаваше порциите на Доган

Милионерът, който няма нито фирма, нито ферма  

Когато на 18 юни 2009 Ахмед Доган превиши доста дневната доза от любимото си уиски Cardhu 15 Y.O. и замаян изтърси кой разпределя порциите в държавата, депесарите в залата в читалището на сатовчанското село Кочан замлъкнаха уплашено.

После плахо, а натам и по-силно някои заръкопляскаха. Някак си почувстваха, че техният човек Доган е важен, а покрай него и те. Повечето обаче решиха, че се шегува.   

Един от съпровождащите председателя знаеше, че Доган не се шегува, че казва истината. Доказателството беше банковата му сметка, за която никой не подозираше, че отдавна е набъбнала над 50 милиона в зелено.

Това беше Рамадан Аталай, тогава все още депутат от едва три мандата. Имаше да изкара още десет и много пари да прибира. Но вече беше известен като касиера на Доган. Ако Ахмед раздаваше порциите, черпакът му беше Аталай.

И така години, години. От него се искаше само да се грижи за кефа на сайбията си. Да урежда сметките в сарая, да осигурява уиски и кадъни. Срещу 13 мандата в парламента и тлъсти обществени поръчки за близки и приятели през това време. Но най-вече за сина си.   

Доган избира на Аталай не случайно. И той като него е агент на Държавна сигурност, внедрен във вече пробудилото се турско малцинство. Сътрудничи на властта в най-тежките години за турците – от 1982 до 1990. От смяната на имената – до Голямата екскурзия. Агентурното му име е Вергил. Някаква странна шега на водещия му офицер. Вергилий е този, който развежда Данте из кръговете на Ада.       

Там, според поемата „Божествена комедия“, той се загубва в гъстата гора, където го нападат три звяра: рис, лъв и вълчица. Те са символ на трите най-мощни страсти: сладострастието, гордостта и алчността. Точно тези три порока погубиха почетния му председател.

В поемата Вергилий спасява своя спътник и го прекарва през кръговете на ада до чистилището и до прага на рая. Но това се случва само в книгите.

С помощта на порциите и черпака в ръката Рамадан Аталай и формално, по декларирани доходи, е от най-богатите депутати. Неговите сараи са на хвърлей място от резиденцията на ДПС в Бояна. Дори и заплатите от 29-те години парламентарен стаж обаче няма да стигнат за двореца, заобиколен от вековни борове, смърчове и ели. Архитектурата е модерна, но внушителна, вдъхва респект към собственика още на първо виждане.

Снежнобелият палат с тъмни акценти е със зимна градина и вътрешен басейн. Просторни тераси гледат към планината. Аталай живее като истински бей. Като деребей. Неговият палат се извисява над съседните, въпреки че комшии са му оръжейни и строителни босове, енергийни олигарси и банкери.

На името на Рамадан Аталай обаче няма “ни ферма, ни фирма”. Декларацията му за конфликт на интереси е бедна, там дворецът не е вписан. Няма го и в имотната партида на сина му Ревин. Най-вероятно на хартия е собственост на някоя от фирмите пощенски кутии, през които минават комисионните от рушвети, прогнозират бивши негови съпартийци.

Никой обаче няма съмнение кой е истинският чорбаджия на имението. Всяка сутрин луксозният мерцедес потегля именно от там, за да закара Аталай на работа.

Как се стига до този стандарт? Достатъчни ли са 29 години в парламента и активната политика, за да станеш един от приказно богатите българи?

Роденият в разградското село Мъдрево минен инженер показва завиден нюх в бизнеса. Всички признават, че е изключителен лобист. Българският преход е известен с това, че в него случайни хора не могат да пробият. Трябва или да са свързани с БКП, или с Държавна сигурност. Като Рамадан Аталай. Нищо не става без протекциите на службите.

Днес мултимилионерът Рамадан Аталай е вън от партията, въпреки че бизнесът на семейството му е благодарение на ДПС и държавата. Именно заради Аталай възникна напрежението между почетния председател Ахмед Доган и единия от двамата председатели тогава – Делян Пеевски. Рамадан Аталай беше водач на листата на Пловдив-област, където движението взе едва 6400 гласа и вкара единствено него в парламента. В миналото бюлетините за ДПС в този регион са били три пъти повече. Причините бяха изнесени – Аталай се е отдалечил от партията, не организирал срещи с избирателите, не познава никого от избирателния си район.

Бизнесът му обаче в същото време върви безупречно. Публична тайна е, че той се води на името на сина му Ревин и съпругата му Нора, дъщеря на депутатката от НДСВ Мариана Костадинова.

„Таткото обикаля институциите като депутат и благодарение на авторитета на ДПС осигурява десетки милиони всяка година за фирмите си. Злоупотребява с партията, без благодарност“, признават днес депутати и активисти на ДПС.

Рамадан Аталай работи в секторите транспорт, туризъм и енергетика като народен представител. Случайно или не, бизнесът на Ревин Аталай е точно в тези сфери.

В кулоарите на парламента се разказва как Ревин Аталай е станал съдружник в голямата компания „Юнион Ивкони“. При управлението на НДСВ и ДПС между 2001 и 2005 Аталай е председател на транспортната комисия в парламента. Работи в синхрон и с регулаторите. Това е времето на разцвета на автобусния транспорт, за сметка на затъващото БДЖ. Изведнъж Ревин Аталай става съдружник на Ивайло Константинов в автобусната фирма. Собствениците на най-голямата автобусна компания имали проблеми с лицензи и разрешителни, които идвали от транспортната комисия в парламента и хората на Аталай в регулаторите и ресорното министерство. След като синът му станал съдружник във фирмата, бизнесът им рязко се отпушва.

Постепенно наследникът на Аталай разширява участието си в различни компании с протекцията на таткото. В следващото Народно събрание, когато управлява Тройната коалиция, Рамадан Аталай става шеф на енергийната комисия. Логично синът му Ревин се насочва към този бранш. Той влиза като съдружник в „Прометекс 90“ ООД, която е на няколко други бизнесмени. Всички те му прехвърлят дяловете си. „Прометекс 90“ има договори за десетки милиони с АЕЦ „Козлодуй“, както и с много общини в страната. Днес компанията е собственост само на сина на Рамадан Аталай и снаха му Нора Костадинова.

В същия период Ревин Аталай влиза и в газовия бизнес като партньор на Тодор Бояджиев от Хасково във фирмата „Балкан газ“ ООД. Бояджиев става известен покрай апартаментите на Цветан Цветанов през 2013 г., много преди скандала с евтиния мезонет с личен асансьор от „Артекс“. Тогава стана ясно, че два от шестте апартамента на бившия вътрешен министър са му прехвърлени от фирма на Тодор Бояджиев.

Многото пари на фамилията Аталай, гарантирани от държавата, се влагат в хотели по курортите и инвестиции във ВЕИ сектора. Така бизнес империята на Рамадан Аталай и фамилията му се разраства мощно. Институциите знаят кой е зад тях и рядко са имали проблеми с проверки и ревизии.

Ревин Аталай е управител и съсобственик на дузина компании и още в началото на века – едва 20-годишен, е вече сред маститите бизнесмени в страната, чийто интереси (заедно със съпругата си Нора Костадинова) покриват няколко основни сектора на икономиката, но главно транспорта, енергетиката и търговията с метали.

Превратаджиите в ДПС са оплетени здраво в съмнителни сделки. Синовете на Рамадан Аталай и на Джевдет Чакъров – Ревин и Сами, имат сериозни бизнес интереси (за десетки милиони) в енергетиката. Тънка червена нишка ги свързва чрез многомилионния бизнес с ВЕИ-та на сина на Джевдет Чакъров. И това далеч не са единствените будещи любопитство бизнес обвързаности по деребейска линия в ДПС.

Фамилията Аталай участва активно и в бизнеса със скрап и метали, не пряко разбира се, а отново чрез подставени лица. Твърди се, че дружеството „Орбит Металс“, което търгува с метали в големи обороти в страната и чужбина, е свързано с Аталай.

Чрез фирмата на сина си Ревин – „Балкан газ“, Рамадан Аталай е бил финансово свързан и с друг основен двигател на опита за преврат срещу Делян Пеевски – дългогодишния кмет на община Минерални бани Мюмюн Али Искендер, един от най-приближените на Аталай. Същият, който сега е задържан и обвинен, че в организирана престъпна група са са получили от ДФ „Земеделие“ 391 160 лв. чрез представяне на неверни сведения.

13-ият мандат в парламента се оказа фатален за политическите амбиции на скромния някога минен инженер. Вергил сега е ятак на своя благодетел с порциите, но черпакът вече няма какво да раздава. Бизнесът му запада без партийна протекция. А в същото време турски медии обвиняват ДПС за контарабанда на стоки чрез български транспортни фирми. Остава да се уточни, че тази партия не се казва вече ДПС и кои са тези фирми.

Сподели
Facebook
X
WhatsApp
Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *